Formandens beretning 1998/1999 afgivet ved ordinær generalforsamling i Vejle

  

Bestyrelsen har i den forløbne periode afholdt et bestyrelsesmøde og et fællesmøde med bedømmelsesudvalget.
 
Uddannelse
Dansk Selskab for Medicinsk Fysik (DSMF) henvendte sig til amtsrådsforeningen med henblik på at etablere en dialog omkring ensartede retningslinier for uddannelsen af hospitalsfysikere. Efter flere rykkerskrivelser har DSMF modtaget et svar fra amtsrådsforeningen - citat: "uddannelserne udføres decentralt efter Sundhedsstyrelsens vejledninger. Amtsrådsforeningen kan således ikke indgå i en dialog med DSMF med henblik på etablering af en økonomisk rammeordning. Amtsrådsforeningen skal derfor anmode Dansk Selskab for Medicinsk Fysik om at rette henvendelse til de enkelte amter". Den forventelige udbygning af strålebehandlingskapaciteten over de næste fem år og introduktionen af begrebet den ansvarlige fysiker i røntgendiagnostik bekendtgørelsen vil stille krav til en øget uddannelseskapacitet. En arbejdsgruppe har i 1998 beskæftiget sig med at undersøge en evt. dansk udnyttelse af dele af den svenske hospitalsfysikeruddannelse, der er under opbygning på Malmö Högskolan. I uddannelsessammenhæng bør nævnes et europæisk tiltag i forbindelse med uddannelsen af medicinske fysikere. Et projekt, EMERALD, der sigter mod et multimedie uddannelsesprodukt bestående af instruktionsmanualer og billeddatabase for praktiske øvelser indenfor strålebehandling, røntgendiagnostik og nuklear medicin, som kan være et udmærket supplement til praktiske projekter i afdelingen. Sundhedsstyrelsen har udsendt vejledning nr. 187 af 18. november 1998 om uddannelse til klinisk ingeniør i sygehusvæsenet. Der er således konkurrerende uddannelsesvejledninger indenfor områderne røntgendiagnostik og nuklear medicin. Der har været en del usikkerhed og diskussion om, hvorledes uddannelsesvejledningens indhold og specielt det afsluttende projekt skal fortolkes. Det er nogle af de emner uddannelsesrådet under DSMF og bestyrelsen vil tage op i den kommende tid. Det bliver en helt klar opgave for den kommende bestyrelse i DSMF at udarbejde et stærkt uddannelsesoplæg med henblik på at fastholde vejledningen i alle tre grenspecialer, helst gennem etablering af en autorisation på området.
 
Efteruddannelse
I forlængelse af generalforsamlingen i DSMF i april 1998, hvor bestyrelsen og bedømmelsesudvalget blev pålagt at udarbejde de endelige retningslinier for etablering af et CPD-system, blev der holdt et fællesmøde. Forud for mødet var der foretaget skriftlig forespørgsel på de enkelte afdelinger, dels for at indhente kommentarer til CPD-systemet og dels for, på basis af de sidste tre-fem år, at vurdere, hvorvidt niveauet i CPD-systemet var realistisk. Hovedkonklusionen på mødet blev at kliniske projekter i et vist omfang tilgodeses ved at udløse CPD-point, at point for selvstudium nedsættes fra max. 30 til max. 20, og at det overordnede niveau for CPD-point er realistisk. (Middelværdien af de årlige CPD-point per besvarelse lå på 51-56 point i perioden fra 1996-1998). Med rettelser blev CPD-systemet aktiveret ved årskiftet 1998/1999. CPD-systemet er blevet udmeldt til de korresponderende lægevidenskabelige selskaber, dvs. DSO, Dansk Radiologisk Selskab og Dansk Selskab for Klinisk Fysiologi og Nuklear Medicin, og til de respektive myndigheder, dvs. Sundhedsstyrelsen, Amtsrådsforeningen og amterne.
 
Høringssvar
DSMF, FS13 og DSO svarede på en henvendelse fra EU-kommissionen vedrørende uddannelse og efteruddannelse i strålehygiejne for hospitalsfysikere, læger og sygeplejersker i Danmark. Henvendelsen må formodes at skulle danne grundlag for EU's kontrol af implementering af direktiv 97/43/Euratom 30. juni 1997 - 'patientbeskyttelses direktivet'. I forbindelse med direktivets implementering i dansk lovgivning har DSMF fra Statens Institut for Strålehygiejne, Sundhedsstyrelsen, fået tilsendt og afgivet svar på høringsudkast til følgende bekendtgørelser om:
1)  medicinske røntgenanlæg til undersøgelse af patienter
2)  elektronacceleratorer til patientbehandling med energier fra 1 MeV til og med 50 MeV
3)  dentale røntgenanlæg
4)  røntgenterapiapparater til patientbehandling
 
En række af DSMF's kommentarer til bekendtgørelserne er efterfølgende blevet taget med i bekendtgørelsernes endelige udformning.
 
Generelle emner
DSO nedsatte primo 1998 en arbejdsgruppe, der skulle belyse acceleratorbehovet i Danmark i de næste fem år, dvs. frem til år 2003. I forbindelse med acceleratornedbruddet i Vejle kom der fokus på den katastrofalt dårlige kapacitet på strålebehandlingsområdet. Den af Sundhedsministeriet nedsatte kræftstyregruppe, nedsat med henblik på at finde årsagerne til danske kræftpatienters relativt dårlige overlevelse, nedsatte som konsekvens heraf en acceleratorgruppe. Denne gruppe havde formanden for DSO som formand. Denne udpegede gruppens medlemmer, heriblandt formanden for DSMF. Acceleratorgruppen har på basis af DSO's acceleratorrapport, der anbefaler en udvidelse med 14 acceleratorer på landsbasis, udarbejdet en handlingsplan for udbygningen af kapaciteten i form af personale og udstyr.
 
Nyhedsbrevet fungerer og er ved at etablere sig som et nyt forum. Der savnes dog lidt mere input/flere indlæg fra medlemmerne. Anmeldelser, anbefalinger, referater fra møder, kurser etc., indlæg om projekter m.m.
 
DSMF har dog fået mulighed for at etablere en simpel tekstside på EFOMP's website. Men der skal lyde en kraftig opfordring til generalforsamlingen om at vedtage etablering af en hjemmeside, noget næsten enhver national medicinsk fysik organisation efterhånden har etableret.
 
Bestyrelsen har udarbejdet et sæt retningslinier for rejsegodtgørelse. Disse blev offentligtgjort i det seneste nummer af nyhedsbrevet.
 
I forbindelse med etablering af udvidet åbningstid til strålebehandling har Statens Institut for Strålehygiejne givet tilsagn om, at der kan oprettes en tilkaldeordning for hospitalsfysikere i forbindelse hermed. DSMF og DSO har i et fælles brev til Statens Institut for Strålehygiejne anført, at de finder den givne tilladelse for meget uheldig. DSMF har i forbindelse med besættelsen af cheffysikerstilling indenfor det nuklear medicinske område uopfordret kontaktet den pågældende afdeling og gjort opmærksom på uddannelsesvejledningen og EFOMP policies på området.
 
Fonden
Fonden fik to ansøgninger om deltagelse i kurset Dose and Dose Monitor Units Calculations for High Energy Photon Beams. Den ene ansøger var under uddannelse som hospitalsfysiker, hvorfor bestyrelsen afslog ansøgningen med henvisning til, at det var den ansættende myndigheds opgave at betale for uddannelsen. Den anden ansøgning var begrundet i et konkret projekt på afdelingen. Bestyrelsen besluttede derfor at bevilge det ansøgte beløb på halvdelen af udgifterne   til deltagelse.
 
Aalborg, den 6. maj 1999
 
Jesper Carl,
Formand for Dansk selskab for Medicinsk Fysik
 

Tilbage til referater